تبلیغات
کیش و مات - اسپاسکی هولناک از مرگ فرار به روسیه

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 3 شهریور 1391

"بوریس اسپاسکی"،هولناک از مرگ فرار به روسیهاز روز پنج شنبه گذشته سراغ بوریس اسپاسکی 79 ساله و قهرمان اسبق شطرنج جهان را گرفتیم،همسرش گفت که او مدتی است از خانه اش در "میدون" نزدیک پاریس ناپدید شده است. هم اکنون وی در روسیه اقامت دارد و داستان دهشتناک بازگشتش را در گفتگویی با روزنامه روسی "کومسومولسکایا پراوادا" نقل نموده است. وی در سال 2010 برای درمان بیماری قلبی عروقی اش در فرانسه تحت درمان قرار گرفت و به نظر می رسد که در این مدت احساس زندانی بودن را داشته است.

فردریک فریدل (پایگاه شطرنج):

من "بوریس اسپاسکی" را دهه ها است که می شناسم و همیشه با وی از طریق نامه ، ایمیل و چند صباحی است که از طریق ارتباط تصویری "اسکایپ" در ارتباط بوده ام. گفتگوهای ما اغلب به صورت خوش و بش بوده است .آخرین گفتگوی ما از طریق "اسکایپ" به اوایل سال جاری بر می گردد و طی آن وی را در شرایط روحی خوبی یافتم و با وی از برنامه ریزی برای سفر وی به هامبورگ جهت ثبت وضبط زندگی نامه اش صحبت کردیم. همچنین من همسر وی "مارینا شرباپوا" از مسابقات بیلبائو 2008 می شناسم.

در روز پنج شنبه گذشته من ایمیلی از "بوریس" دریافت کردم و وی ازخبر درگذشت دوستش "سووه توزار گلیگوریچ" شوکه شده بود که ما آن را در گزارشمان درج کردیم.پس از آن و در اواخر آن شب "مارینا" همسری وی طی تماسی گفت که "بوریس" خانه را ترک کرده است و ظاهراً در راه مسکو است.آن شب از طریق دوستان مشترکمان در فرانسه و روسیه سعی داشتیم تا خبری از او بگیریم اما تلاشهایمان نتیجه ای در بر نداشت.امروز بود که ما پاسخمان را در یکی از روزنامه های بزرگ روسیه گرفتیم.

23 سپتامبر 2010 بو که "بوریس اسپاسکی" دهمین قهرمان شطرج جهان به مرکز درمانی در مسکو به دلیل ناراحتی قلبی برده می شود.یک هفته بعد این استاد بزرگ که تابعیتی دوگانه دارد به کشور فرانسه جایی که از سال 1976 در آن اقامت داشته است منتقل می شود.از آن پس برای بهبودی اش توسط همسرش "مارینا" تحت بازداشت خانگی قرار می گیرد و ارتباطش با دنیای خارج قطع می شود.اما روز گذشته بود که وی از این حصر خانگی خود را می رهاند و به مسکو نقل مکان می کند.

ما با شماره "بوریس اسپاسکی" تماس گرفتیم بدون اینکه امیدی به برقراری ارتباط با وی داشته باشیم و هیمنطور فکر می کردیم که وی شاید حاضر به صحبت کردن نباشد. اما تماس حاصل شد و از آن سوی خط صدای آشنایش را شنیدیم...

"بوریس واسیلیویچ" ما به مدت دو سال از شما خبری نداشتیم به ما بگویید که در این مدت چه گذشته است؟

واقعاً تا بدین روز نمی دانم که چه گذشته است.پس از آنکه به بیماری قلبی مبتلا شدم به مرکز درمانی در پاریس رفتم و در آنجا تحت درمان نسبی قرار گرفتم .من به طور خاص کسی را نمی خواهم برای این امر مقصر قلمداد کنم اما فکر می کنم که افرادی نمی خواستند تا مشکلات فیزیکی من بهبود یابد.گر چه تظاهر می کردند تا من آرامش داشته باشم.هنگامی که به خانه بازگشتم دریافتم که ارتباط تلفنی قطع شده است و هیج دسترسی به اینترنت ندارم .کاملاً در انزوا قرار داده شده بودم.به آنها التماس کردم که مرا به مسکو بازگردانند اما گوش شنوایی وجود نداشت. تا بدین روز ندانسته ام که این کارها برای چه بوده است.

شاید شما نظراتی در این مورد داشته باشد؟

من نمی خواهم خودم را درگیر این سوالات کنم.من مرد ثروتمندی نیستم اما شاید افرادی صلاح منافع اقتصادیشان در این باشد که من هر چه زودتر از بین بروم. من نمی خواهم کسی را متهم کنم.خدا بهتر می داند.

آیا با پلیس در این مورد تماس نگرفتید؟

شما در مورد چیزی حرف می زنید که امکانش فراهم نبود.من حتی نمی توانستم قدم بزنم هم اکنون هم بدون کمک دستگاه قادر به حرکت کردن نیستم.به خاطر داروهایی که به من تزریق می کردند به تدریج در حال مرگ بودم.

چگونه نجات یافتید؟

بر خلاف همه اینها دوستان واقعی دارم که شرایط فرار مرا مهیا نمودند.

در ابتدا من نیازی به مدارک شناسیایی و روادید داشتم.به خاطر اینکه به طرز مشکوکی به مدارکم دسترسی نداشتم. نه مدارک فرانسویم و نه روسی. کسی مدارکم را برده بود.توسط چه کسی؟ نمی توانم بگویم. به هر حال دوستانم مرا داخل یک ماشین گذاشتند و به سفارت روسیه برند.

و انجا آنها به شما کمک کردند؟

آنها به من یک گذرنامه یک بار مصرف صادر کردند .بایداز آنها به خاطر عدم تاخیر در صدور روادید سپاسگذارباشم. صبح دیروز من به روسیه رسیدم و هم اکنون در بیمارستان به سر می برم.

هم اکنون چه احساسی دارید؟

کمی بهترم.امیدوارم تا طی چند ماه آینده بتوانم روی پاهایم بایستم و به زندگی شطرنجی عادیم برگردم.

در مدت این دو ساله که در حصر خانگی قرار داشتید چه بر شما گذشته است؟

من زندگی نامه ام با عنوان "مسیر شطرنجی من" را نوشته ام.هر چند می دانم که شاید نتوانم آینده ای داشته باشم اما اصرار دارم که به گذشته بازگردم.

آیا خیری از بازگشت به روسیه می بینید؟

بسیارامیدوارم.
طبقه بندی: زندگی نامه بزرگان شطرنج، 
برچسب ها: اسپاسکی هولناک از مرگ فرار به روسیه، مرگ در پی اسپاسکی،
ارسال توسط SALAR


آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام دفاع در مقابل e4 خوب است؟
پیوند های روزانه
لینک های ویژه

قالب وبلاگ

گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl