تبلیغات
کیش و مات - استراتژی پیشروی پیاده های جناحی

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 8 مهر 1391

استراتژی پیشروی پیاده های جناحی

 

برگرفته از کتاب استراتژی در عمل


ترجمه و تنظیم از حسین مجاوریان

كتاب «استراتژی در عمل» تالیف "جان واتسون" با عنوان «Chess Strategy in Action» در سه بخش اصلی و یك بخش انتهایی، به بررسی اصول اساسی استراتژی پرداخته و ایده ها و طرح هایی نو از بازی های استادان بزرگ شطرنج را با شرح و تفسیر بررسی می نماید.

در بخش اول این كتاب استراتژی «واگذار كردن مركز» (با الهام از مكتب هایپر مدرن) با ذكر مثال هایی آموزنده دنبال می شود. دفاع هندی شاه شاخه فیانكتو، دفاع فیلیدور، دفاع فرانسه و ... از جمله شروع بازی هایی است كه این استراتژی در آن ها مورد بررسی و كنكاش قرار می گیرد. بحث مركز، فضا، گسترش مهره ها، دیگر عناوینی است كه در این فصل با ذكر مثال هایی تیپیك و با نگاهی نو مورد شرح و تفسیر قرار گرفته است.

بخش دوم این كتاب - كه شاید جذاب ترین بخش آن نیز محسوب شود - به «شناختی متفاوت و نگاهی مدرن به پیاده ها» می پردازد كه شاید باعث شود در بسیاری موارد دید و نگرش ما نسبت به پیاده های دوبله، پیاده های عقب ماده، اكثریت ها و اقلیت های پیاده ای، قربانی های پوزیسیونی پیاده ای و تغییر یابد؛ با همین بینش نسبت به پیاده هاست كه «استراتژی پیشروی پیاده های جناحی» مطرح می شود، استراتژیی كه اگر چه از دهه 70 میلادی در بازی های بعضی استادان بزرگ شطرنج بروز و نمود یافته است، اما نگاه مدرن به این استراتژی، بسط و تدوین قوانین اساسی این استراتژی را باعث شده و آن را به یك استراتژی قابل اتكا در بازی استادان بزرگ امروزی تبدیل كرده است.

و بالاخره بخش سوم كتاب به بررسی نقش سوارهای سبك و سنگین در اتخاذ استراتژی های مختلف در بازی می پردازد. عناوینی چون: نقش اسب ها در شروع های باز، رفتار فیل ها!، اسب های ناآرام، فیل های خوب و فیل های بد، مبارزه سوارهای سبك و سنگین بخش های دیگر این فصل می باشند.

حسین مجاوریان قهرمان حال حاضر شطرنج استان اردبیل

در بخش انتهایی كتاب نیز 35 بازی آموزنده با تفسیرهایی مفصل به شرح استراتژی های ذكر شده در سه فصل قبلی در بازی استادان بزرگ شطرنج می پردازد و چگونگی پیاده شدن این استراتژی ها در عمل مورد بررسی قرار می دهد.

در ادامه، ترجمه بخش هایی از فصل دوم این كتاب با عنوان « استراتژی پیشروی پیاده های جناحی» (Flank pawns advances strategy) در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

 

دریافت فایل ترجمه (200kb)
طبقه بندی: اموزش شطرنج،  دانلود، 
برچسب ها: حسین مجاوریان، استراتژی پیشروی پیاده های برنده، مقاله حسین مجاوریان،
ارسال توسط SALAR


آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما کدام دفاع در مقابل e4 خوب است؟
پیوند های روزانه
لینک های ویژه

قالب وبلاگ

گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl